Indoor cycling

O prázdninách CVIČÍME TAKTO - PROGRAM ZDE

Indoor cycling - to je bomba! A stále to platí!

... Sál potemněl a z reprobedny se ozvala známá rocková skladba. Statický peloton se pod povzbudivým vedením lektora svižně vydal po dlouhé rovince, za níž se pozvolna zvedal první imaginární kopec. Čekalo nás několik stoupání vystřídaných rovinkami. Po prvním kopci nám po zádech začaly stékat první kapky potu. "Rozjezd máme za sebou, a teď se do toho dáme, jste pro?", houknul sympaťák na lektorském kole, a my nováčci začali chápat, o čem vlastně indoor cycling je...

Nemůže indoor cycling ublížit mému zdraví?

V našem Studiu nemusíte mít obavy, u nás je každé ježdění ZDRAVÉ, jen je důležité vybrat si tu správnou hodinu podle kondice, váhy a naturelu. Jestli si nejste jistí, naše recepční vám ochotně poradí. Navíc před každou lekcí se instruktoři ptají, kdo je nováček a pak si vás při hodině ohlídají.
 
Naše lekce:
 
pondělí 16.30 Jitka  
úterý 18.30 Lucka  
čtvrtek 16.30 Jitka  

Vyberte si!

Existuje více druhů kol - biků, více druhů programů, více škol. Jediná možnost, jak najít SVOU lekci a SVÉHO instruktora zní: Vyzkoušejte je! I když základní pravidla jízdy jsou stejná, každý instruktor si tu svou lekci vede trochu jinak. Velmi záleží i na výběru hudby. Ta Vás bude provázet celou lekcí, musí Vás motivovat, povzbudit Vás, když už si myslíte, že jste na konci sil.

Během lekce a po ní zjistíte, že stejně důležité jako lektor je vaše kolo. Zpočátku se vám "posez" na biku nebude zdát úplně přirozený, má však své opodstatnění. Eliminuje zdravotní rizika a maximalizuje tréninkový efekt. Dnes existuje velké množství druhů biků na indoor cycling, liší se celkovou hmotností, vlastnostmi setrvačníků, brzd, rámů, možnostmi nastavení. Nestyďte se proto zeptat lektora, jak si kolo máte nastavit.

Několik dobrých rad než začnete "cyclingovat"

Na hodinu jděte včas, ať máte možnost seřídit si kolo a v klidu se připravit na lekci. Na sebe si vezměte lehké přiléhavé oblečení, neberte si bavlněné materiály, nalepí se vám na tělo. Hodí se funkční prádlo, protože potit se budete opravdu vydatně. Vhodný určitě není cyklistický dres, protože jeho materiál počítá alespoň s minimální cirkulací vzduchu - a v klimatizovaném sále opravdu žádný vítr nefouká.

Boty obujte sportovní s tvrdou podrážkou. Zejména pokud na indoor cycling budete chodit pravidelně, je nutná kvalitní bota. Ochrání klenbu chodidla, což je velmi důležité. Pokud máte tkaničky, šikovně je ukryjte. Důležité jsou přiléhavé kalhoty, zapomeňte na široké nohavice z aerobiku - nejvhodnější jsou elastické cyklistické kalhoty. Možná přibalte i sportovní bundu nebo mikinu, rádi po ní v závěru hodiny sáhnete.

Kam si sednout?

Ze sálu se vyvalí zčervenalí a zpocení lidé a vy vcházíte do tělocvičny plné kol. Kam si sednout? Tak, abyste stále dobře viděli na instruktora. Stud není na místě. Když se schováte dozadu, neuvidíte nic. Navíc znesnadníte instruktorovi péči, pokud vám bude chtít poradit nebo vás povzbudit. A počítejte s tím, že na první lekci vám bude obojího více než třeba. Láhev s pitím dejte do držáku, ručník za sebe. Vše by mělo být rozmístěno tak, abyste ani na chvilku nemuseli přestat šlapat.

Jste začátečník?

Přihlaste se hned u instruktora a nechte si od něj poradit, jak nastavit kolo. Pečlivě si upravte přezky na pedálech. Pozorně vyslechněte instruktáž co máte dělat, až budete zdolávat kopce, základní povely, a jak při nich "stát" nebo sedět. Když nebudete zvládat, klidně si povolte zátěž, sedněte si, ale v žádném případě nepřestávejte šlapat. Ztuhlé nohy se znova těžko nutí k pohybu. Pokud máte nějaké otázky, zdravotní problémy nebo pochybnosti, zeptejte se instruktora ještě před zahájením lekce.

Jak si nezničit klouby?

Každé kolo má trochu jiné ovládání setrvačníku (regulaci zátěže). Pro začátečníka může být těžké odhadnout, jakou zátěž po něm instruktor chce. Proto je před hodinou dobré vyzkoušet si pro představu celý rozsah převodu. Nikdy nesmíte jezdit úplně bez zátěže. Velmi lehké převody ničí klouby, vazy, šlachy jak při jízdě v sedu, tak v stoji. Vždycky raději zpomalte frekvenci, než abyste zcela "odhodili" zátěž. Navíc hrozí, že vypadnete z pedálu a zraníte se. Pamatujte na heslo: Já ovládám kolo, nikoli kolo mě.

PS: Určitě se nebudete cítit dobře, když k vám uprostřed lekce přijde instruktor a upozorní vás, že je nejen vidět, jak se flákáte, ale ještě si přitom ničíte klouby.

Dejte si pozor....

Na poctivý strečink není moc času, což je klasický problém i mnoha jiných cvičebních lekcí. Na příjemné protažení na zemi není mezi stroji místo. Proto je důležité poctivě se na konci lekce vyjet a neodcházet před protažením! V každém případě z kola vždy sestupujte pomalu a opatrně, možná vás překvapí, jak slabé nohy najednou máte.

Omezení

Pokud máte jakékoli chronické zdravotní potíže, měli byste se poradit s instruktorem, zda je pro Vás indoor cycling vhodný, případně jakou lekci zvolit. U nás ve studiu nabízíme i lekce kombinované s bodyformingem, posilováním hlavně břišních svalů. Ta je pro začátečníky určitě vhodnější. Samozřejmě při zdravotních potížích je nutná prvotní konzultace s lékařem. Pro klienty s nadváhou zpočátku není vhodné jezdit ve stoji. Po určitém tréninku, kdy posílí potřebné svalové skupiny, si i toto cvičení mohou dovolit. Tento druh pohybové aktivity je pro obézní velmi vhodnou pohybovou aktivitou, protože nezatěžuje kloubní aparát. Věkové omezení také existuje. Do věku patnácti let se ještě dotváří pohybový aparát a jízda na kole by jej mohla poškodit. Také je třeba i určité mentální vyspělosti, disciplíny a zodpovědnosti. Horní věková hranice pro indoor cycling není.

Rada

Pokud s oblibou sportujete ráno a bez snídaně, tak při indoor cyclingu na podobné zvyky zapomeňte. Při jízdě vydáváte mnohem více energie, než při běžném sportování. Uvědomte si, v kolik hodin se doopravdy poprvé najíte. Pokud jste ještě zvyklí na denní režim bez večeře, vaše vyhladovění bude dokonalé. Tělo si při takovém hazardu s energií rádo vyšetří potřebné zásoby a při zátěži "spálí" s tuky i svalovou hmotu. Ráno se proto lehce nasnídejte, abyste na lekci měli z čeho brát.

Co pít?

V průběhu výkonu: hypotonické nápoje (koncentraci iontů mají menší než krev = dobře se vstřebávají, nepůsobí žádné zažívací potíže). Většinou jde o neslazené sportovní nápoje doporučené například pro vytrvalostní výkony. Po výkonu: hypertonické (koncentraci iontů mají větší než krev): mohou být slazené, mají větší koncentraci látek: minerály, vitaminy atd.

Isotonické při i po výkonu: koncentrace iontů je stejná jako v krvi.

 
 

 

Mgr. Alena Rauová
Tel: 605 529 662
Email: alena.rauova@seznam.cz
Kancelář studia J&A
Email: studiojaa@seznam.cz
Pohybové studio J&A Plzeň
U Trati 33
301 00 Plzeň
Rezervace:
Tel. 731 084 674
Informace:
Tel. 605 529 662

  Podporují nás

   nadace  
 mutlisport  SKOLA